Może słyszałaś/eś już kiedyś o grupie wsparcia. Powoli stają się one w Polsce coraz bardziej popularne i doceniana jest ich skuteczność. Żyjemy teraz w pędzie, pod presją, często – szczególnie kiedy doświadczamy problemów i kryzysów czując się samotni. Jesteśmy jednak istotami stadnymi, mamy silną potrzebę przynależności, wsparcia i akceptacji i bliskości. Te potrzeby mogą być spełnione w grupie wsparcia, bezpiecznej przestrzeni gdzie spotykają się osoby z podobnymi doświadczeniami i trudnościami po to, aby wzajemnie wspierać się i inspirować.
Grupę wsparcia najłatwiej można pomylić z grupą psychoterapeutyczną i grupą samopomocową. Zaraz wyjaśnię na czym ona polega i jak pomaga członkom grupy.
Różnica między grupą wsparcia, psychoterapeutyczną i samopomocową
Wszystkie wymienione grupy skupiają ludzi z podobnymi problemami czy doświadczeniami, którzy w grupie mogą dostać zrozumienie i wsparcie. Na czym polegają główne różnice?
Jak wyglądają spotkania w grupie wsparcia?
Grupy wsparcia są prowadzone przez jednego lub dwóch profesjonalistów. Może być otwarta – wtedy podczas każdego spotkania mogą dołączyć nowe osoby lub zamknięta. Oznacza to, że skład grupy jest stały i nie mogą do niej dołączać nowi członkowie. Spotkania grupy odbywają się we wcześniej ustalonym terminie co tydzień/2 lub raz w miesiącu i trwają zazwyczaj 1,5 – 2 godziny. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy grupy ustalają kontrakt – zasady, na jakich grupa będzie pracować. Ważne jest to, żeby w przestrzeni grupy wsparcia każdy uczestnik był traktowany indywidualnie, z zachowaniem szacunku wobec jego sposobu przeżywania i poglądów.